Historia Szkoły

 Stara szkoła

            Szkoła Podstawowa w Sowach powstała około 1870 roku. W tej szkole uczyły się dzieci polskie. W czasie I wojny światowej nauczyciel niemiecki uczył razem dzieci katolickie i ewangelickie. Pierwszym polskim nauczycielem był Brzozowski Jan. Za jego kierownictwa utworzona została szkoła dwuklasowa. Nauczyciele się zmieniali, lecz szkoła w takim stopniu organizacyjnym przetrwała do wybuchu drugiej wojny w 1939 roku.

W czasie wakacji 1939 roku wojsko polskie miało w szkole swoją placówkę. Po wkroczeniu wojska niemieckiego szkoła była nieczynna do lipca 1944 roku. Po 5-ciu latach, 5-ciu miesiącach i 25-ciu dniach otwarły się podwoje tutejszej szkoły dla dzieci polskich. Było to 26 lutego 1945 roku. Zapisanych zostało 91 dzieci z roczników 1931-1937. Trzeba było zacząć prace od podstaw. W toku pracy z pierwszą klasą powstały następne. Do maja powstały 4 klasy. W roku szkolnym 1945/46 na polecenie Inspektoratu Szkolnego szkoła została podniesiona do II stopnia jako szkoła zbiorcza dla dzieci ze Sów, Białegokału, Sworowa i Pomocna. W szkole uczyło trzech nauczycieli i było 5 klas, w których uczyło się 74 uczniów. Rok szkolny trwał do 14 lipca.
Praca nauczycieli była bardzo trudna, a w szkole była tylko jedna izba lekcyjna, ławki i tablica. Z początkiem roku szkolnego 1947/48
z powodu braku izb lekcyjnych szkoła została zamieniona na szkołę 4-klasową o jednym nauczycielu, a zbiorczą szkołą została szkoła w Pomocnie. Z roku na rok normalizowały się warunki pracy szkoły. Dnia 6 lutego 1946 roku powstała Spółdzielnia Uczniowska. Z wypracowanych pieniędzy kupowano lektury uzupełniające. W roku 1947 powstało Koło Rodzicielskie, które starało się o pieniądze na pomoce naukowe oraz obdarowywało dzieci paczkami z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Dnia 16 stycznia 1949 roku odbyło się na terenie szkoły uroczyste otwarcie punktu bibliotecznego, który miał też służyć ludności z gromady – Sowy.

Trudne warunki lokalowe spowodowały, że ludność gromady Sowy postanowiła wybudować nową szkołę. W tym celu dnia 26 lutego 1949 roku odbyło się zebranie, na którym wybrano Komitet Budowy Szkoły składający się z ośmiu członków. Gromada opodatkowała się na milion złotych. Opodatkowanie zostało rozłożone na dwie raty. Budowa szkoły trwała 6 lat. Mieszkańcy gromady Sowy stawiani byli za wzór obywatelskiego wyrobienia, a dzieci mogły zdobywać wykształcenie w zakresie siedmiu klas w swojej miejscowości. W dniu 5 sierpnia 1951 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowo wybudowanej szkoły.